Strona główna
Wiadomości
  ogólne
Monety polskie
Monety
  kolekcjonerskie
Monety z Polską
  związane
Stany
  zachowania
Biblioteczka
Artykuły
Forum
Ogłoszenia
Linki
Autor
Sponsoring
Współpraca
Kontakt
 

          <-Wstecz do spisu działu

Rozróżnienie odmian monet 2 zł 200 lecie urodzin A. Mickiewicza z 1998 r.

Jak wiemy moneta ta występuje w dwóch odmianach: z kreską (200-lecie) oraz bez niej (200 lecie). Ta druga jest niezwykle rzadka i prawdopodobnie na rynku numizmatycznym znajduje się tylko ok. 10 jej sztuk! Jednak ze względu na swą cenę (~2.500 zł) na aukcjach internetowych bardzo często można spotkać umiejętnie przerobioną odmianę zwykłą monety z kreską na rzadką bez kreski .

Dzięki staraniom Pana Zenona Wędzickiego dziś w znacznym stopniu można powiedzieć iż różnic miedzy owymi odmianami jest znacznie więcej i niemożliwe jest ich "przerobienie" w celu wzbogacenia się. Różnice te polegają głównie na:

- wyglądzie monogramu autora projektu ,
- położeniu znaku menniczego .

Różnica powszechnie znana to ta w odległości pomiędzy "200" i "LECIE" . W monecie  bez kreski ta odległość jest mniejsza ,  w drugiej większa . Sęk w tym że tę różnicę trudno wychwycić gołym okiem , a nawet w powiększeniu . Dlatego Pan Zenon dodatkowo znalazł   kilka POWTARZALNYCH cech pozwalających na łatwe rozróżnienie obu monet - w celu uniknięcia zakupu "falsa" . Różnice te to :  

1. Odmienny wygląd monogramu autora projektu - patrz skan : po lewej moneta bez kreski - litera E jest równa - poziome kreski są równoległe , na drugim skanie widać że monogram jest nieco inny - dolna poprzeczka lekko jest odgięta w dół.

2. na monecie bez kreski znak menniczy jest oddalony od szponów orła ( skan górny ) , natomiast na monecie z kreską - znak menniczy jest blisko "kciuka" ( skan dolny ) .

 

 

Na podstawie przeprowadzonej analizy można z całą pewnością stwierdzić iż owe różnice są powtarzalne...

 

Czekam na wszelkie komentarze i inne spostrzeżenia e-mail.

 

-->